06.10.2018

Skóra właściwa

Skóra właściwa to dwie kolejne warstwy – brodawkowata złożona z przeplatających się włókien kolagenowych i siateczkowata, gdzie te same włókna są ułożone równolegle do powierzchni skóry. Gęsto ułożonym włóknom kolagenu towarzyszą tu włókna elastynowe. Taka kombinacja zapewnia skórze fizyczną odporność oraz chroni ją przed nadmiernym rozciąganiem. Włókna kolagenowe i elastyczne zakotwiczone są w substancji żelowej składającej się z kwasu hialuronowego, glikozaminoglikanów wody, siarczanu heparanu i siarczanu dermatanu [3]. Tu też znajdują się przydatki  czyli gruczoły łojowe, potowe i cebulki włosów.

               Na granicy skóry i tkanki podskórnej (tłuszczowej) głęboki splot tworzą naczynia krwionośne czyli tętnice, żyły i naczynia limfatyczne. Naskórek nie jest wyposażony w własny układ naczyniowy więc równie istotnym źródłem odżywienia dla naskórka jest limfa. Odżywianie samego naskórka odbywa się z pomocą cienkich naczyń włosowatych wychodzących z warstwy brodawkowej [2].  Przepływ krwi w skórze, a tym samym zaopatrzenie jej w składniki odżywcze reguluje unerwienie wegetatywne wpływając na skurcz lub rozkurcz naczyń. To dzięki temu mechanizmowi nasza twarz czerwieni się ze wstydu lub blednie ze strachu.

            Skóra, by wyglądała na zdrową i jędrną powinna mieć właściwą gęstość. Tę cechę nadają jej białka budulcowe – kolagen i elastyna. Kolagen to po grecku kolla – klej i gennom – wytwarzać. Sama nazwa więc mówi, że „dużo wytworzonego kleju” to jędrna i mocna skóra. Włókno kolagenowe jak wszystkie inne tkanki składa się z innych włókienek złożonych z  jeszcze innych mikrowłówłókienek. Te w kolagenie tworzą potrójną helisę i nadają cząsteczkom sztywność. Podczas gdy kolagen nadaje skórze wytrzymałości na rozciąganie – elastyna przyczynia się do odwracania efektu rozciągania. Umożliwia to skórze powtarzalne mechaniczne odkształcanie bez ponoszenia nieodwracalnych konsekwencji zmian destrukcyjnych. Zaobserwowano, że w warstwie siateczkowej skóry właściwej włókna elastyny i kolagenu splecione są gęsto a już w brodawkowej wznoszą się pionowo w kierunku naskórka [4].   Główną grupą komórek zajmującą się elastogenezą i produkcją kolagenu są fibroblasty. Mają one krytyczną rolę w budowie i integralności skóry i  uważa się że promują jej regenerację i odmłodzenie.  Procesy stymulacji produkcji białek strukturalnych zachodzą głównie w górnych  warstwach skóry właściwej. Trwające badania nad subpopulacjami fibroblastów sugerują możliwości wpływania na odwrócenie starzenia skóry poprzez przeprogramowanie fizjologii starzenia [4]. Na razie tylko „sugerują” co wskazuje na konieczność prowadzenia dalszych badań .

...to tylko fragment artykułu , ciag dalszy nastąpi  (biblografia u mnie - autorki) 

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram