24.04.2017

Więcej o Retinolu

Czy zauważasz na swojej skórze pierwsze zmarszczki?
Jeśli  Twoja skóra jest szara i bez blasku, to pierwsze sygnały do wprowadzenie w swojej pielęgnacji kremów z retinolem. 

O retinol zapytałam  specjalistkę Iwonę Zbrońską -Jankowską, która w branży kosmetologicznej jest znanym autorytetem. Od 25 lat jest związana z kosmetologią i od 17 lat świadomie pracuje z  witaminą A. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem nie tylko ze swoimi klientami ale też ze specjalistami na łamach najlepszych branżowych  pism ( LNE) oraz jako wykładowca na sympozjach, kongresach oraz w prestiżowej szkole dla kosmetologów Collegium Cosmeticum w Toruniu.

Co to jest retinol?
W uproszczeniu mówiąc jest to witamina A o niezwykle szerokich możliwościach działania. Dość szybko się wchłania, co powoduje, że dobrze dopasowana dawka retinolu znacząco zmieni naszą cerę.
Retinol w komórce przechodzi szereg reakcji przemiany, których skutkiem jest uruchomienie mechanizmów naprawczych skóry. Działa silnie przeciwzmarszczkowo. Rozbudowuje sieć naczyń krwionośnych, co sprzyja dotlenianiu i odżywianiu głębokich warstw komórek. W dłuższym stosowaniu wykazuje właściwości odmładzające, ponieważ stymuluje produkcję kolagenu.

Co znaczy dobrze dobrana dawka retinolu?
Każdy z nas ma swoistą odporność na jego dawkę. W dużej ilości retinol wywołuje tzw. reakcję retinoidalną, czyli podrażnienie skóry, co tak naprawdę udowadnia tylko, że działa, ale mało kto chciałby tego doświadczyć. Polecam konsultację z doświadczoną kosmetyczką, która dobrze rozpisze program pielęgnacji. Pamiętać należy, że nasza skóra cały czas się zmienia.
Jak długo należy stosować krem z retinolem?
Można przez cały rok, ale należy bardzo uważać na słońce. Czyli latem stosujemy tylko na noc. Rano już nam nic nie „grozi”.  

Ważne: ZAWSZE STOSUJEMY FILTR PRZECIWSŁONECZNY!!!!

Co zrobić jak pojawi się podrażnienie?
Przede wszystkim nie panikować. Jest to, jak mówiłam wcześniej tylko informacja, że witamina A jest aktywna.
Na wszelki wypadek do momentu zejścia podrażnienia odstawić krem z retinolem. Używać kremy o dobrych właściwościach barierowych i z tzw. antyutleniaczami jak np. Wit E, C, koenzym Q10.
Nie zalecam stosowania jakichkolwiek środków przeciwzapalnych ani antyalergicznych. Pozwólmy skórze dokończyć procesu naprawczego. Wbrew pozorom jest to dobra reakcja.

Czy skóra tłusta powinna stosować retinol?
Retinol reguluje produkcję sebum, czyli naturalnego kremu skóry. Nie przesusza (chyba, że wystąpi reakcja podrażnienia) i nie natłuszcza. Jego zadaniem jest doprowadzenie do równowagi.

Czy należy uważać na jakieś zabiegi w gabinecie kosmetycznym, kiedy używa się retinol?
Tak, ponieważ skóra ulega przemianom, jest trochę nieprzewidywalna. Należy uważać na depilację woskiem, zabiegi złuszczające, czyli peelingi, laser i przede wszystkim nie wolno opalać się w solarium.

 

autorka - Iwona Zbrońska Jankowska

Sprawdzone z retinolem

1 komentarz

  • Evo Spa - 22 czerwca 2020 14:31

    Dobrze rozpisane, można tu dowiedzieć się wszystkiego o retinolu. Ja staram się wybierać tylko sprawdzone produkty

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram