27.11.2017

Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze w diecie i ich wpływ na skórę.

              Wraz z postępem technologicznym rośnie ilość występowania „stresu oksydacyjnego”. Uważa się że zachwianie równowagi pomiędzy czynnikami utleniającymi a mechanizmami działającymi obronnie leży u podstaw niektórych chorób (34). Żywienie ubogie w antyoksydanty sprzyja występowaniu procesów prooksydacyjnych, co przyspiesza starzenie organizmu, zwieksza ryzyko występowania miażdżycy i nowotworow (16).  Substancje przeciwutleniające można znaleźć wśród składników pokarmowych jako  witaminy A, C, E, substancje mineralne, pierwiastki śladowe i fitochemikalia.  Do najbardziej znanych należa likopeny pomidorów,  siarczki allilu cebuli, porów i czosnku, izoflawony soji, flawonoidy owoców i warzyw, polifenole herbaty i winogron.. Główne antyoksydanty  mogą działać synergistycznie lub komplementarnie, zatem bardziej korzystne może być podawanie „koktajli antyoksydacyjnych” (34). Jenkins i in. opisali  spożywanie kompleksu składników  w celu ustalenia czy w diecie miałoby to znaczącą korzyść na powstawanie zmarszczek skóry u kobiet po menopauzie. Wykazano że kombinacja izoflawonów, kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy C, likopenu i witaminy E podczas spożywanych przez 14 tygodni może znacznie zmniejszyć głębokość zmarszczek. Po raz pierwszy wykazano że poprawa ta jest związana ze zwiększonym osadzaniem się nowych włókien kolagenu (18). 

                     W badaniach Olechnowicz i Staniek (27) opisano obecność polifenoli i wybranych pierwiastków  w czekoladzie oraz ich właściwości prozdrowotne. W badaniach potwierdzono pozytywny wpływ flawonoidów gorzkiej czekolady na wyniki badan morfologicznych pacjentów z zespołem metabolicznym. W innych badaniach wykazano że konsumpcja gorzkiej czekolady ma znaczenie hipotensyjne i hipolemizujące . Wyniki te mogą mieć wpływ nie tylko na stan zdrowia ale i stan skóry kobiet w okresie menopauzalnym, co sugeruje zalecanie niewielkich ilości gorzkiej czekolady. W innych badaniach Errichi i in. (10)   wykazali że obecność stresu kapilarnego w osoczu krwi znacznie obniżył się po czterech i po ośmiu tygodniach stosowania „Pycnogenolu”. Stwierdzili, że „Pycnogenol” znacznie przyczynił się do zmniejszenia objawów związanych z okresem menopauzy oraz poprawił jakość życia kobiet biorących udział w tym badaniu (10). Za potencjalne źródło antyoksydantów pokarmowych uważana jest herbata. Jest jednym z najczęściej spożywanych napojów, innych niż woda, w skali globalnej. Wpływ ochronny picia herbaty może być spowodowany wieloma mechanizmami.  Polifenole w zielonej i czarnej herbacie chronią kompleksy LDL przed utlenianiem. Flawonoidy działają rozkurczowo na naczynia obniżając ciśnienie tętnicze. Polifenole hamują krzepnięcie krwi przez hamowanie agregacji płytek oraz mogą zmniejszać wpływ cytokin prozapalnych na czynność śródbłonka (24). Jako silny utleniacz uznana została również znana od dawna kurkumina. Otrzymywana z kłączy ryżu jest popularną przyprawą często dodawaną do dań mięsnych i ryżu w celu nadania charakterystycznego smaku i koloru ale również jako barwnik do produktów stosowanych zewnętrznie  na skórę przeznaczonych głównie dla osób z atopowym zapaleniem skóry (9).

 

Fotoprotekcyjne działanie polifenoli

 

                Regularne spożycie w codziennej diecie naturalnych produktów roślinnych bogatych w polifenole zalecane jest jako ochrona skóry przed niekorzystnymi skutkami promieniowania. Badania obejmujące spożycie wybranych polifenoli zawartych w zielonej herbacie, owocach granatu i winogron dostarczają informację o ich potencjalnym wpływie na fotoprotekcję skóry i zapobieganie fotokancerogenności (19). Wykazano że właściwości winogron mogą korzystnie działać na skórę redukując przebarwienia i wykazując aktywność hamującą wobec elastazy, hialuronidazy i kolagenazy,  enzymów związanych z degradacją włókien strukturalnych skóry i  kwasu hialuronowego (2). Sok z granatu oprócz polifenoli zawiera  kwas pantotenowy o działaniu przeciwutleniającym a 100 g soku z granatu zapewnia 16% realizacji zapotrzebowania dorosłego człowieka na witamnę C (9). Wyniki badań nad spożywaniem polifenoli sugerują, że regularne ich oddziaływanie może być uznane za skuteczną metodę zapobiegania chorobom skóry związanym z przewlekłym zapaleniem i ekspozycją na promieniowanie UV (40). Polifenole ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne,  keratolityczne i przeciwłojotokowe są również składnikami w preparatów do stosowania zewnętrznego na skórę w problemach z trądzikiem, łojotokiem  i łupieżem owłosionej skóry głowy. Oprócz wymienionych związki polifenolowe w pożywieniu występują w roślinach strączkowych, zbożach, orzechach, nasionach, grzybach, warzywach, kawie, herbacie oraz ziołach i piwie (21).  Sandoval-Ramirez  i wsp. opisali wpływ polifenoli zawartych w piwie na łagodzenie objawów naczynioruchowych objawiających się  uderzeniami  gorąca u kobiet. Wykazali, że regularne i umiarkowane spożycie polifenoli zawartych w piwie może złagodzić te objawy oraz że spomniane korzyści można również uzyskać spożywając piwo bezalkoholowe (32). Errichi i in. ocenili skuteczność wyciągu z kory francuskiej sosny przybrzeżnej ( Pycnogenol) i wykazali że stosowanie preparatu z zawartością Pycnogenolu łagodzi objawy swędzenia skóry, mrowienia kończyn, zaburzenia snu i depresję u kobiet w okresie menopauzy. Częstotliwość nocnych  potów, wahania nastroju, utraty libido i suchości pochwy również uległy spadkowi (10).

autor: Katarzyna Bołądź
(przedstawiono fragment artykułu)

 

Piśmiennictwo  dostępne u autorki.

 

 

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram