17.02.2018

Odmładzanie przez nakłuwanie

 

Dlaczego masz nakłuwać sobie skórę?

Może od początku. Mikronakłuwanie  w celach poprawy jakości skóry stosowane jest od dawna. Jednak od kilku lat staje się coraz bardziej popularne i wypiera inne, bardziej agresywne metody odmładzania takie jak operacje plastyczne, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej a ostatnio nawet zabiegi laserowe, po których rekonwalescencja bywa długotrwała a efekty nie zawsze zgodne z oczekiwaniami. Wiadomo już że szybkie uzyskanie  rezultatów często wiąże się z agresywnymi zabiegami co jednocześnie znacznie zwiększa ryzyko powikłań takich jak blizny, przebarwienia czy stany zapalne. Dlaczego masz więc nakłuwać sobie skórę? A więc przede wszystkim nie rób tego sama. Nawet jeśli spróbujesz i uda Ci się to bez poważnych konsekwencji - to i tak efektu nie będzie, gdyż do wykonania zabiegu potrzebne są odpowiednie sprzęty, aktywne specjalistyczne produkty ,wiedza i doświadczenie oraz odpowiednia technika zabiegu. A skąd taki pomysł? Niestety zaczynam słyszeć o źle kończących się próbach wykonywania tych zabiegów w warunkach domowych przez "Internetowe Samosie". Dlatego pamietaj że to zabieg profesjonalny, wykonywany przez specjalistów  w gabinetach kosmetologicznych.

 

Akcja biostymulacja

Coraz bardziej świadomi klienci chcą więc  żyć z jak najmniejszą ingerencją czynników nie będących pochodzenia naturalnego. I nie mówimy tu tylko o odżywianiu w pojeciu diety ale też o odżywianiu skóry poprzez skłądniki zawarte w kosmetykach. Jednocześnie stosując zabiegi estetyczne raczej nie chcą być wyłączeni z codziennego życia z powodu ich inwazyjnego charakteru. Nawet szybkie zabiegi medycyny estetycznej chociażby z zastosowaniem wypełniaczy z kwasem hialuronowym nie są jedynym i najlepszym rozwiązaniem, mimo że bezpośrednio po ich zastosowaniu raczej możemy wrócić do codziennych zajęć. Pamiętajmy że nad wypełniaczem nadal znajduje się skóra, która powinna być odżywiana, natleniana i regenerowana. Zabiegi te więc nie zastępują kuracji kosmetologicznych a wręcz odwrotnie - zwiekszają potrzeby biostymulacyjne skóry ze względu na istniejące w niej implanty.  A więc łagodne lecz profesjonalne  motywowanie skóry do samoregeneracji i stymulowanie jej własnych mechanizmów naprawczych wydaje się być przyszłością  profesjonalnej kosmetologii. Biostymulacja to hasło ostatnio powtarzane jest najczęściej. Jedną z takich raczej łagodnych metod jest  i wielokrotne,  celowe uszkadzanie skóry z pomocą nakłuć cienkimi igłami. 

 

Dobre mikrouszkodzenia

Mikrourazy spowodowane mikronakłuwaniem powodują uszkadzanie drobnych naczynek włosowatych  i nieznaczne wynaczynianie się krwi do przestrzeni międzykomórkowych. Powoduje to wydzielanie szeregu cytokin przez płytki krwi. Skutkiem takiego procesu jest stymulacja czynników wzrostu, , produkcja fibryny , fibronektyny i kolagenu. Zwiększa się również produkcja proteoglikanów, kwasu hialuronowego i naturalnego czynnika nawilżającego NMF. Te procesy skutkują zwiększoną  elastycznością, wzrostem nawilżenia. Już po pierwszych zabiegach widoczna jest wyraźna poprawa jakości skóry.

                                        

 

Jak to zrobić i co wybrać?

Na rynku pojawiło się wiele technik mikronakłuwania. Do wykonania zabiegu  wykorzystywane są różne urządzenia, metody i techniki. Wszystkie mają na celu aktywowanie endogennych mechanizmów i procesów autoodnowy. Podczas punktowego , drobnego i wielokrotnego zranienia stosowane są często  składniki  takie jak kwas hialuronowy, peptydy, czy autologiczne osocze bogatopłytkowe. Preparaty uzywane w kontakcie z uszkodzona skóra muszą być sprawdzone i bezpieczne. I..tylko profesjonalne, a nie te kupione od niesprawdzonego dostawcy.

 

W mojej praktyce kosmetologicznej

W swojej praktyce stosuję wiele metod mikronakłuwania skóry, gdyż każda daje inne możliwości.  W zależności od tego w jakiej lokalizacji wykonujemy uszkodzenia – stosujemy różne długości igieł. W niektórych partiach celem jest naskórek i jego głębsze warstwy , w innych dotarcie do skóry właściwej. Byw, ze w jednym zabiegu stosuje różne długości igieł jednoczesnie lub po kolei od najdłuższych do najkrótszych. Skóra wokół oczu wymaga cienkich i krótkich igiełek – 0,5 mm. Na skórze twarzy i szyi stosujemy od  0,5 do 1,0 mm. Dla redukcji rozstępów na ciele, poprawy jędrności kończyn, brzucha i pośladków stosujemy 1,5 mm – 2.00 mm. Oddziaływując już na skórę właściwą możemy stymulować fibroblasty tworzące włókna kolagenowe i elastynowe stanowiące rusztowanie strukturalne skóry. Ważne jest stosowanie 2-5 tygodniowych odstępów pomiędzy zabiegami gdyż formowanie się nowych struktur trwa kilkanaście do kilkudziesięciu dni.

 

Może to nie dla Ciebie?

Warto wspomnieć o najważniejszym. Przeciwwskazania do nakłuwania m.in. to aktywne zmiany zapalne, objawy skazy krwotocznej, opryszczka, ropne ranki, leki przeciwkrzepliwe, niektóre leki niesterydoidowe. Należy pamiętać o wnikliwym wywiadzie przed zabiegiem. Nakłuć nie wykonujemy oczywiście u kobiet w ciąży i karmiących. Przeciwwskazaniem sa równiez skóry z aktywnym trądzikiem ropnym, zapalna forma trądziku różowatego i wiele innych chorób.

 

Ostrożnie i bezpiecznie

Zabiegi można wykonywać o każdej porze u świadomych pacjentów. U tych, którzy nie rozumieją że korzystanie z solarium to też opalanie - warto zabieg przełozyć na pochmurne dni. Słońce i mróz, agresywne czynniki zewnętrzne podczas kuracji a przede wszystkim bezpośrednio po zabiegu muszą być całkowicie wyeliminowane. Należy skórę chronić filtrami, nie opalać się, unikać sauny , basenu. Traktować skórę jak uszkodzoną stosując zalecone kremy opatrunkowe ( uwaga nie jakieś tam, tylko zalecone przez specjalistę). Czesto czytam że po zabiegu można wykonać makijaż. Nie wierz w to! To nieprawda. Skóra po takiej kuracji jest uszkodzona. Ma "otwarte wrota zakażenia" i musi być pod Twoją szczególną opieką co najmniej 24 godziny. Potem też traktuj ją troskliwie czyli według zaleceń. A makijaż zastosuj dopiero jak bedziesz pewna, że skóra jest już w dobrej, stabilnej kondycji.  

          

 

Jak to zrobić?

A więc czym mikronakłuwać? Dermafrac to jedna z moich ulubionych technik. Urządzenie wyposażone w system vacuum z jednoczesnym nakłuwaniem daje dodatkowy efekt masażu i stymulacji a specyficzne kompleksy peptydów, witamin, kwasu hialuronowego i inhibitorów melanogenezy - w połączeniu z urazami igiełkami od 0,25 do 0,5 mm - dają wyraźne efekty mimo minimalnych skutków typu rumień i podrażnienie. Mesotherm to mikronakłucia urządzeniem z jednoczesną emisją fali radiowej. RF to  dodatkowy czynnik odmładzania więc efekty są natychmiastowe i narastające w czasie również  długo po zabiegu. Kolejna tej metody zaleta  to duży wybór długości igiełek  i vacuum z elektroporacją. Dermafix - to dobrej, wysokiej  klasy urządzenie typu pen frakcyjny. 12 igiełek punktowo wnika w skórę wprowadzając  składniki aktywne  ampułki. Pracuje się nim komfortowo i stabilnie. Igły można wysunąć na dowolną długość oraz ustawić częstotliwość wkłuć. Roller - kolejna metoda -  daje możliwość pracy intensywnej z silniejszym naciskiem, często stosuję ją na blizny potrądzikowe i rozstępy. Roller o długości igiełek 0,25 mm to obowiązkowy domowy gadget każdej klientki. Stosowany w domu codziennie w formie "lekko kłującego" masażu  pomaga  w utrzymaniu jędrnej,  pięknej skóry. Technika ta znacznie  poprawiaja transport przezskórny preparatów stosowanych codziennie w domu.

             

Jak wyglądam po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu skóra wygląda różnie. Zależne jest to od techniki, siły nacisku, zastosowanego urządzenia i składników aktywnych. Zabieg może byc poprzedzony aplikacją kwasu mlekowego, glikolowego, cytrynowego czy jabłkowego. Korzystne jest zastosowanie kompleksu kwasów w odpowiedniej dla skóry formule. Każde wskazanie  bedzie miało inną procedurę, długośc igieł i składniki serum. Każdy z tych czynników ma wpływ na efektywność i czas gojenia. Procesu tego nie nalezy przyspieszać. To właśnie w tym czasie zachodzą pożądane reakcje w skórze. Również odstepy pomiedzy zabiegami ustalane sa indywidualnie. 

 

Czego oczekiwać?

Efekty pozabiegowe to gładka skóra z mniejszymi porami skórnymi, młodsza i jaśniejsza z dnia na dzień. W ciagu kolejnych dni i tygodni nastepuje wzrost nawilżenia, ujędrnienia i gęstości skóry. Po pełnym wygojeniu zmniejszone sa przebarwienia, nierówności typu blizny i rozstępy. Aż trudno uwierzyć, by taki zabieg dawał aż tyle efektów ale tak własnie jest. I uwaga! Źle wykonany zabieg w najgorszym wypadku doprowadzi do powikłań, które należy leczyć.., w najlepszym  - spowoduje że efektu nie będzie wcale. 

 

I co dalej?

Zabiegi można wykonać jako jednorazową kurację. Jednak gdy chcemy skórę wyraźnie odmłodzić, ujędrnić lub zredukować nierówności np blizny - to warto wykonać kilka zabiegów w wyznaczonych odstępach czasowych. W wyznaczonych, a nie z "doskoku" co pół roku, gdyż procesy nakładające się na siebie i potęgujące efekty tyle czekać nie będą..Włączenie do pielegnacji domowej aktywnych form retinolu, kwasów, witamin  czy peptydów w kompleksowym stosowaniu to już naprawdę świetna sprawa. Ale uwaga, nie mogą to być preparaty przypadkowe, zakłócające czy neutralizujące  nawzajem swoje działanie. Zosią Samosią bezpieczniej jest raczej w kuchni :)

Zatem jeżeli ten zabieg to jest to czego szukasz i uważasz że Twoja skóra go potrzebuje - udaj się do swojego  kosmetologa i ciesz się piękną i szczęśliwą skórą.

1 komentarz

  • Evo Spa - 22 czerwca 2020 15:24

    Na pewno warto spróbowaćsmile Przy walce z rozstepami i innymi problemami urodowymi świetnie sprawdzi się medycyna estetyczna

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram