15.05.2017

Moda na mezoterapię

Modna i skuteczna  - Mezoterapia

Mezoterapia - czytamy i słyszymy o niej wszędzie. Zapewne każda z Was ma koleżankę, która już tego zabiegu doświadczyła, lub przynajmniej koleżanka koleżanki. Chcemy ładnie wyglądać i dobrze się czuć, a wiosna szczególnie sprzyja nowym wyzwaniom i pomysłom. Przedstawię  Wam więc kilka szczegółów o tym zabiegu.

Definicja

Mezoterapia igłowa to zabieg kosmetyczny lub jak wolicie estetyczny, który polega na śródskórnym i podskórnym podaniu substancji aktywnej często również w formie leku za pomocą wstrzyknięć. Pierwszy taki zabieg przeprowadził Michael Pistor w 1958r. Wykonanie tego zabiegu wymaga wprawnej, lekkiej ręki i doświadczenia. To pozwala na przewidywalne efekty i zminimalizowanie odczuć związanych z nakłuciami, których podczas tego zabiegu jest naprawdę wiele.

Co z tego wynika?

Dzięki wprowadzaniu taką metodą do skóry substancji aktywnych, a także samemu procesowi nakłuwania, mezoterpia wpływa na jakość naskórka i skóry właściwej. W naruszonej przez nakłucia skórze dochodzi do silnego pobudzenia wszystkich procesów naprawczych, co ma wpływ na polepszenie jej stanu. Każde mikronakłucie bardzo cienką igiełką powoduje uszkodzenie skóry, które jest głównym celem i sposobem na wywołanie pozytywnego procesu naprawczego, który skutkuje pozytywnym efektem. Dodatkowo sam wstrzykiwany koktajl powoduje wzrost nawilżenia naskórka, spadek ilości wolnych rodników, poprawę jakości poprzez nasilenie produkcji kolagenu, wygładzenie zmarszczek oraz wzrost jędrności, napięcia i elastyczności skóry.

Metody

Istnieje kilka technik stosowanych do wykonania mezoterapii. Podczas tego zabiegu dochodzi do wielokrotnych wstrzyknięć małych ilości preparatu. Iniekcji dokonuje się igłą i strzykawką lub automatycznym pistoletem, który „sam” dozuje ilość preparatu i głębokość jego pozostawienia w skórze . Zabieg można  wykonać także specjalnymi urządzeniami do mikronakłuć. Techniki podawania depozytów koktajli są różne np.  śródnaskórkowa, śródskórna powierzchowna, śródskórna głęboka i podskórna.

Odczucia

Zabieg wykonujemy na skórę znieczuloną kremem zawierającym lignokainę, choć osobiście wolę wykonywać zabieg bez znieczulenia. Daje on wtedy lepsze efekty ze względu na brak  obkurczenia naczyń krwionośnych jakie następuje po aplikacji kremu znieczulającego. Do złagodzenia odczuć można też zastosować okłady chłodzące. Zabieg należy wykonać sprawnie i szybko. Pacjenci często wybierają metodę mezoterapii pistoletem gdyż daje ona mniejszy dyskomfort niż pozostałe. Przed przystąpieniem do zabiegu skóra jest oczyszczana i dezynfekowana. Efekty często wzmacniamy aplikując przed iniekcją kwas mlekowy lub jabłkowy.

Substancje aktywne

W mezoterapii można stosować gotowe ampułki przeznaczone do iniekcji a także samemu komponować i sporządzać roztwory według potrzeb skóry, które stanowią zazwyczaj mieszaninę trzech substancji farmakologicznych. Do zabiegu można stosować tylko sprawdzone, certyfikowane, sterylnie zamknięte substancje przeznaczone do iniekcji. Składniki należy komponować w wyznaczonej w protokółach kolejności wg biochemicznych zasad interakcji. Podczas zabiegu następuje zjawisko refleksoterapii czyli odpowiedź na wkłucia, które mechanicznie pobudzają receptory nerwowe w skórze. To pozwala szybciej osiągnąć pole działania a także dać efekty opóźnione.

Wskazania

Mezoterapia oczywiście nie jest zabiegiem dla wszystkich. Bezwzględnie nie wykonujemy jej u kobiet w ciąży, osób z cukrzycą, rozwiniętą niewydolnością żylną, w trakcie chemioterapii i chorób nowotworowych. Uwaga osoby uczulone na nikiel i chrom – one też nie powinny poddawać się zabiegowi. Warto pamiętać o stosowanych lekach, któremogą być przeciwwskazaniem do zabiegu.

Składniki

A więc co wstrzykujemy? Kofeina będzie stymulowała lipolizę adipocytów a więc działa na komórki tłuszczowe redukująco. Karczoch ma wpływ na enzym - lipazę przez wspomaganie nośników elektronowych. Krzemionka na poziomie komórkowych indukuje podział fibroblastów, sprzyja regeneracji włókiem kolagenowych i elastynowych. Nostrzyk i rutyna - podawanie jednoczesne ogranicza powstawanie obrzęków pod oczami, wzmacnia naczynka krwionośne , usprawnia krążenie krwi i limfy i zmniejsza działanie hialuronidazy, która rozkłada kwas hialuronowy w skórze.

Trychologia

Mezoterapia jest również stosowana na skórę głowy w celu wzmocnienia i stymulacji wzrostu włosów a nawet w leczeniu łysienia. Do tego celu koktajle komponujemy z krzemionki organicznej i minoksydylu mającego bezpośredni wpływ na mieszki włosowe i keratynocyty.Kompozycja ta stymuluje wzrost glikozaminoglikanów i powoduje przyłączenie cysteiny do mieszków włosowych ( powoduje to wydłużenie fazy anagenu). Do skóry głowy stosujemy też prowitaminę B5 oraz oligoelementy np. cynk działający przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo. Do zabiegów mezoterapii niezwykle istotna jest suplementacja wspierająca np. kwasy omega 3 i 6, mikroelementy, antyoksydanty, wzmacnianie wątroby i systemu nerwowego np. tryptofan, witaminy z grupy B, karczoch, ostropest, cynk, chrom.

Kuracje

Substancji składowych koktajli zabiegowych jest wiele. Do odmładzania służą kwas hialuronowy, krzemionka, dimetyloaminoetanol, prokaina. Do działań zachowawczych przeciwstarzeniowych , rozjaśniających przebarwienia i zabiegów przeciwcellulitowych stosujemy peptydy w różnych konfiguracjach.

Innowacje

Ciekawym składnikiem do mezoterapii są czynniki wzrostu. Należą do substancji o budowie polipeptydowej, wydzielane są przez niektóre typy komórek organizmu a ich działanie opiera się na stymulowaniu innych komórek do podziałów, wzrostu i różnicowania się.  Nie wnikają one jednak do wnętrza komórki. Swoje działanie wywierają poprzez receptory znajdujące się w komórkach docelowych. Kiedy czynnik wzrostu zwiąże się z receptorem , dochodzi do zapoczątkowania szlaku sygnalizacji wewnątrzkomórkowej. Czynniki wzrostu nie wnikają do komórki a jedynie stymulują procesy zachodzące w komórkach. Obecnie stosowane są dwie metody pozyskiwania czynników wzrostu. Poprzez pozyskanie ich z własnej krwi pacjenta oraz produkowane przez systemy bakteryjne w opatentowanym procesie .

Polecam

Mezoterpia to modny ale i skuteczny zabieg. Z zastosowaniem dobrze dobranych i prawidłowo podanych koktajli  jest korzystny dla skóry. Pozwala na małoinwazyjne i szybkie poprawienie jej stanu u osób już od ok 30 roku życia. Nie bez powodu więc polecają ją gwiazdy i celebryci. I pamiętaj, oddaj się w dobre ręce dobrych specjalistów. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie i umiejętności osoby wykonującej zabieg oraz przydatność i bezpieczeństwo zastosowanych produktów. To ważne. Polecam i zapraszam

Autorką artykułu jest
mgr Milena Buczyńska
redakcja Katarzyna Bołądź

Absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy - kierunek- Kosmetologia. Kosmetolog z pasją wykonujący zabiegi pielęgnacyjne twarzy i ciała. Spotkania z klientami są dla niej inspiracją do zawodowego  rozwoju. Wykonuje peelingi chemiczne, przeciwtrądzikowe zabiegi lecznicze, odmładzanie dermafrac, intraceuticals i zabiegi modelujące sylwetkę. Doswiadczona specjalistka w zabiegach mezoterapii. z zakresu pedicure .Prywatnie zapalona rowerzystka i perfekcyjna pani domu.

 

 

 

 

Artykuł opracowano na podstawie wykładu przedstawionego na Kongresie Kosmetologicznym LNE 2017 w Krakowie 

Źródła:

Kongres LNE. Marta Mieloszyk - Pawelec, dr Iwona Kulesza, dr Artur Markowski, Panel: Skuteczne metody biostymulacji skóry. Najważniejsze aspekty praktyczne. Synergia metod.

Marcin Molski, Nowoczesna Kosmetologia, wyd. PWN (2014)

Marcin Molski, Nowoczesne składniki kosmetyków, wyd. Kosmoprof (2013)

Kamila Padlewska, Medycyna estetyczna i Kosmetologia, wyd. PZWL (2014)

https://www.akademia-heel.pl

 

 

1 komentarz

  • Evo Spa - 23 maja 2020 13:57

    Jak działa to czemu nie? Trzeba być otwartym na medycyne estetyczną, takie mam zdanie.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram