12.03.2018

Menopauza i skóra

Starzenie skóry u kobiet w okresie menopauzy

             Wzrost rozwoju społeczno-gospodarczego, poprawa jakości życia i opieki medycznej doprowadziły do wzrostu światowej długości życia. Atrakcyjny wygląd skóry ma znaczny wpływ na jego jakość dla większości populacji. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej dowodów na istotny wpływ aktywności fizycznej, żywienia i stylu życia na stan zdrowia ale także i na starzenie się skóry zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy. Pojawiające się w tym okresie obniżenie poziomu estrogenów powoduje wiele objawów klinicznych i zaburzeń metabolicznych np. zaburzenia nastroju, napadowy rumień i uczucie gorąca, zaburzenia snu oraz zmiany w tkankach estrogenozależnych. Do wczesnych objawów menopauzy można również zaliczyć również nadmierną potliwość, stany depresyjne a w okresie postmenopauzalnym problemy z osteoporozą. Rosnące dowody wskazują na zależność pomiędzy utratą estrogenów a przyspieszonym deficytem funkcji mózgu, co może prowadzić do zwiększenia ryzyka otępienia. Kobiety, chcąc uchronić się przed tymi negatywnymi następstwami, rozważają możliwość stosowania terapii hormonalnej decydując się na przyjmowanie fitoestrogenów. W zwalczaniu tych objawów powinna towarzyszyć odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna, co wspomaga przywrócenie równowagi hormonalnej. Niezbędne jest stosowanie zasad zdrowego stylu życia poprawiających funkcjonowanie organizmu i dla poprawy i utrzymania dobrej kondycji skóry – prowadzenie długofalowej, indywidualnie dobranej terapii kosmetologicznej.

                    

Skóra menopauzalna

            Wygląd skóry jest wypadkową wielu czynników biochemicznych i biofizycznych. Z upływem lat czynniki te ulegają zmianom wywołanym przez proces starzenia endogennego i środowiskowego. Wpływ środowiska, nikotynizm, stres zmieniają budowę skóry powodując jej wiotczenie, utratę gęstości, powstawanie przebarwień i zmarszczek. Skóra jako organ o wysokim potencjale proliferacyjnym wymaga odpowiedniej podaży tlenu, białek, węglowodanów i tłuszczy. Wpływ tych czynników potwierdzają widoczne zmiany i nieprawidłowości u osób z niedoborami żywieniowymi. Wzrasta liczba dowodów na temat potencjalnych skutków zabiegów estetycznych, aktywności fizycznej i diety, których modyfikacja może wpłynąć na przywrócenie zdrowego wyglądu skóry również u kobiet w okresie menopauzy.

 

Zmiany związane z okresem menopauzy

                 Skóra ze względu na swą ogólną powierzchnię uznawana jest za największy narząd organizmu człowieka. U osoby dorosłej wynosi od 1,5 do 2 m². Średnia masa skóry wynosi od 12 do 20 kg. Cechuje ją zróżnicowana grubość zależna od wpływu czynników zewnętrznych, stopnia występowania urazów fizycznych oraz ekspozycji na promieniowanie UV. Na prawidłowy wygląd skóry kobiet ma wpływ wiele czynników jednak wśród najistotniejszych wymienia się wpływ hormonów, głównie estrogenów. Rozmieszczenie i liczba receptorów estrogenowych u kobiet jest największa na twarzy, kończynach dolnych i narządach płciowych.

              Największy gwałtowny spadek jakości skóry kobiet następuje w okresie menopauzalnym. Czas, w którym rozpoczyna się okres menopauzy według WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, to ostateczne zakończenie miesiączkowania z powodu utraty aktywności pęcherzykowej jajników. Zwykle rozpoczyna się między 45 i 50 rokiem życia. Wraz z wygasaniem czynności jajników i spadkiem poziomu estrogenów zmniejsza się ilość i integralność białek strukturalnych, głównie kolagenu odpowiedzialnego za gęstość i napięcie skóry. Zmniejszanie ilości kolagenu i rozrzedzenie skóry następuje w pierwszych latach po menopauzie i osiąga 2,1% rocznie co daje łączną utratę ok 30% grubości skóry w ciągu pierwszych lat po zakończeniu okresu menopauzy. Pod wpływem zmniejszenia liczby estrogenów w tym okresie następuje spowolnienie podziałów komórkowych, ścieńczenie wszystkich warstw naskórka, atrofii i zaniku tkanki podskórnej. Spowolnienie procesu syntezy kolagenu, lipidów komórkowych, glikozaminoglikanów i kwasu hialuronowego w konsekwencji powoduje wysuszenie skóry zmniejszenie elastyczności, nierówną pigmentację. Osłabiona hydratacja powoduje częste występowanie świądu, zmienia funkcję nerwową i obronną skóry. W obrazie klinicznym obserwuje się zmarszczki, które są skutkiem utraty elastyczności włókien kolagenowych i elastynowych stanowiących główną część masy organicznej skóry. Ich trójwymiarowa struktura odpowiada za prawidłową migrację komórek skóry i interakcje pomiędzy nimi. W prawidłowej młodej skórze kolagen układa się na wzór regularnej siatki. Badania strukturalne starzejącej się skóry wykazują dezorganizację i ułożenie w pęczki włókien kolagenowych oraz kumulację nieprawidłowych, sztywnych włókien elastynowych. Następstwem obniżenia poziomu estrogenów może być również trądzik i łojotok oraz zmniejszenie stężenia czynników wzrostu naskórka i naczyń śródbłonka co przyczynia się do zmian w strukturze naczyń krwionośnych i powstawania teleangiektazji.

               Wygląd skóry zależy również od proporcji twarzy. W procesie starzenia, pod wpływem zaniku tkanki podskórnej zaburzony zostaje owal twarzy oraz strefy cienia co podkreśla niekorzystne zmiany proporcji i odległości. Skuteczna dostawa odpowiednich składników odżywczych (również poprzez dietę) do dolnych obszarów skóry może przyczynić się do poprawy jej jakości szczególnie poprzez produkcję kolagenu elastyny. Mechanizm starzenia skóry nie jest do końca poznany. Wiadomo jednak że poza czynnikami endogennymi na jego wpływ ma wiele czynników zewnątrzpochodnych takich jak, nieprawidłowa pielęgnacja, stresujący tryb życia, mimika twarzy, promieniowanie UV, palenie tytoniu, i niewłaściwe odżywianie.

 

Czynniki środowiskowe

             Skóra u kobiet w okresie menopauzy ulega niekorzystnym zmianom z powodu wielu czynników takich jak nieprawidłowa pielęgnacja, niekorzystnie działające zabiegi estetyczne, niewłaściwa dieta, zaburzenia hormonalne i upływ czasu związany z wiekiem. W przeciwieństwie do innych narządów skóra przewlekle narażona jest na działanie czynników zewnętrznych zwłaszcza na promieniowanie UV. W rezultacie obszary odsłonięte takie jak twarz, szyja, ramiona i dłonie wykazują szybciej oznaki starzenia określane jako fotostarzenie. Do tych zmian należą zmarszczki, wiotczenie skóry, przebarwienia i plamy soczewicowate. Dla skóry zmienionej pod wpływem fotostarzenia charakterystyczny jest również zanik skóry, teleangiektazje, sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych oraz odbarwienia. Czynniki środowiskowe również wpływają na odwodnienie i niekorzystne zmiany strukturalne sieci kolagenowej. Badania kliniczne i epidemiologiczne sugerują że wieloletnia ekspozycja na promieniowanie UV powoduje uszkodzenie DNA, stres oksydacyjny, immunosupresję i jest głównym czynnikiem ryzyka występowania raka skóry i czerniaka. Według aktualnej wiedzy biologicznej jedynym korzystnym aspektem działania promieniowania UV na skórę jest synteza prowitaminy D.

Autorką artykułu jest Katarzyna Bołądź

 

 

 1. Accorsi-Neto A., Haidar M., Simoes R., Simoes M., Soares-Jr J., Baracat E., Effect of isoflavones on the skin of postmenoausal women: a pilot sudy. Clinics ( Sao Paulo). 2009:64(6):505-10.
 2. Chewallier L., 60 zaleceń dietetycznych w wybranych stanach chorobowych. Wyd. Edra Urban&Partner Wrocław 2015.
 3. Chodurek E., Dzierżewicz Z., Kaps A., Paduszyński P. Końcowe produkty glikacji włókien kolagenowych i elastynowych przyczyną utraty elastyczności i jędrności skóry. Dermatologia estetyczna. 2016; 2(103): 100-106.
 4. Draelos Z., Pugliese P., (red.) Pytrus B., Clebus E., Fizjologia Skóry. Teoria i praktyka., Wyd. Med Pharm Polska Wrocław 2014.
 5. Errichi S., Bottari., Belcaro G., Cesarone MR., Hosoi M., Cornelli U., Dugall M., Ledda, Ferragali B., Supplementation with Pycnogenol improves signs and symptoms of menopausal transition. Panminerva Med 2011 Sep;53(3 Suppl1):65-70.
 6. Fontana L., Partridge L., Promoting health and longevity through diet: from model organisms to humans. Cell 2015 Mar 26;161(1):106-18.
 7. Gryszczyńska A., Gryszczyńska B., Opala B,. Łowicki Z., Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Postępy Fitoterapii 2012., 2:79-92.
 8. Jagła D., Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Skóra kobiet w okresie menopauzy. Farmacja współczesna 2012; 5: 83-87.
 9. Jenkins G., Wainwright LJ., Holland R., Barrett KE., Casey J., Wrinkle reduction in post-menopausal women  consuming a novel oral supplement: a double-blind placebo-controled randomized study.  Int J Cosmet Sci. 2014; 36(1); 22-31. 
 10. Farrugh Afag., Santosh K Katiyar. Polyphenols: Skin Photoprotection and Inhibition of Photocarcinogenesis. Mini Med. Red Chem. 2011 Dec1: 11(14): 1200-1215. 
 11. Kapliński K., Terapie alternatywne do terapii hormonalnej w leczeniu objawów menopauzy. Wybrane zagadnienia.  Zarządzanie i edukacja. 2012; 85: 97-116.
 12. Laure Rittie., Gary J. Fisher., Natural and Sun-Induced Aging of Human Skin. Cold Spring Harb Perspect Med. 2015., Jan; 5(1): a0125370.
 13. Placek W., Dieta w chorobach skóry. Wyd. Czelej Lublin 2015.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram