04.05.2017

Dlaczego warto jeść dobre tłuszcze

Mam jeśc tłuszcze ? Przecież będę gruba !

Tłuszcze nie kojarzą nam się zbyt dobrze. Wciąż dbamy lub staramy się dbać o to by nie odkładały nam się na boczkach, biodrach, udach czy brzuchu. Kojarzą nam się z nadwagą i tłustym jedzeniem. Jednak tłuszcze w naszym organizmie są niezwykle ważne i dbałość o dostarczanie ich w codziennej diecie w odpowiedniej ilości i jakości może właśnie sprawić, ze Twoja sylwetka wysmukleje, skóra stanie się piękna a włosy i paznokcie będą powodem do dumy.

A co to właściwie jest?

Określenie „tłuszcze” w nauce o żywieniu odnosi się zarówno do składników nazywanych chemicznie „lipidami” jak i produktów odżywczych, które je zawierają. Tłuszcze stanowią jeden z podstawowych składników odżywczych i spełniają w organizmie wiele różnorodnych funkcji. Są skoncentrowanym źródłem energii, dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych , z których powstają hormony tkankowe, chronią nas przed utratą ciepła i stanowią budulec błon komórkowych. Wpływają też na stan skóry i włosów oraz decydują o sprawności krążenia. Jeśli jesteś ciągle zmarznięta lub brakuje Ci energii, cierpisz na chroniczne zmęczenie lub suchość skóry to może właśnie warto zadbać o prawidłowy profil lipidowy. Czasem okazuje się że świadome dostarczanie odpowiednich tłuszczy już po kilku dniach poprawi Twoje samopoczucie.

Dlaczego mam jeść tłuszcze?

Ilość spożywanych tłuszczów ma istotne znaczenia dla zachowania zdrowia. Również ma to wpływ na stan naszej cery. Niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych może doprowadzać do zapalenia skóry, zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych i zwiększonej utraty wody.  Skóra z takimi brakami ma większą skłonność do infekcji oraz  pogorszenia się procesów naprawczych podczas gojenia uszkodzeń, zadrapań, zmian trądzikowych i ran.

Coś tu nie działa ?

Czasami mamy takie poczucie że mimo wielokrotnego nawilżania kremami, ampułkami, koktajlami kosmetycznymi czy nawet mezoterapią – nasza skóra jest bardzo sucha. Powodem takiego stanu jest często skrajny deficyt niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych ( NNKT) na powierzchni błon komórkowych co doprowadza do istotnych zaburzeń metabolicznych skóry. To w konsekwencji nie pozwala na zatrzymywanie wody w naskórku mimo wielu nawilżających działań.

O co tu w ogóle chodzi?

Nasz organizm sam wytwarza wszystkie kwasy potrzebne do przemian metabolicznych oprócz dwóch, które musimy dostarczyć z zewnątrz czyli w pożywieniu. Są to kwas linolowy (LA) z grupy Omega 6 oraz kwas kwas - alfalinolenowy z grupy Omega 3. Nazywane są niezbędnymi właśnie dlatego że organizm nie jest w stanie bez nich funkcjonować. Ich rola jest bardzo  istotna. Pomagają regulować stężenie cholesterolu, wspomagają prace układu immunologicznego, biorą czynny udział w regulacji gospodarki lipidowej oraz pracy układu nerwowego. Ich obecność jest również istotna dla wyglądu i funkcjonowania skóry.

Gdzie one są?

A więc gdzie szukać Omega 6? Zapewne Wasze dania są pełne skorupiaków, orzechów włoskich,  ryb, oleju słonecznikowego, kukurydzianego i lnianego. Jeśli tak to świetnie, tyle że macie zapewnione tłuszcze Omega 3, natomiast Omega 6 znajdziecie w oleju kukurydzianym ( 55%), słonecznikowym (55,9%), sojowym ( 52,3%), rzepakowym (20,3%), oleju z pestek winogron ( 66%) oraz oliwie z oliwek ( 11,2% ). Czasem słyszymy  o kwasach Omega 9 . To też istotny tłuszcz jednak  w przeciwieństwie od 3 i 6 jest syntetyzowany w ludzkim organizmie. Ilości te jednak są zbyt małe, więc musimy Omega 9 dostarczać w pożywieniu. Omega 9 zostały więc „warunkowo” zakwalifikowane do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Podobnie jak inne NNKT mają pozytywny wpływ na cholesterol, regulują proporcje Omega 6 i 3 gdyż są konkurencyjne dla Omega 6 ograniczając jego działanie. Jest to zjawisko pozytywne, gdyż w naszej diecie zdecydowanie przeważa ilość Omega 6. Natomiast Omega 9 to oliwa z oliwek, olej sezamowy, olej rzepakowy i sojowy.

Tym dziękujemy – nie jemy.

Warto też wspomnieć o tych „złych” tłuszczach o konfiguracji trans, których powinniśmy zdecydowanie unikać. Znajdziemy je w utwardzanych tłuszczach roślinnych np. podczas produkcji margaryn. W wielu badaniach potwierdzono ich niekorzystne działanie na organizm. Zwiększają w osoczu krwi stężenie cholesterolu całkowitego oraz chol – LDL, zmniejszają zaś stężenie chol-HDL. Mogą przyczyniać się do  małej masy urodzeniowej niemowląt, podwyższać poziom insuliny we krwi, oraz zaburzać czynności układu immunologicznego. Największe zagrożenie niosą te uwodornione i przekształcone w procesach przetwarzania. Mogą one powstawać podczas smażenia w bardzo wysokich temperaturach i utwardzania olejów roślinnych ( margaryny). Najwięcej tłuszczów trans spożywamy w wyrobach cukierniczych np. ciastkach i gotowych ciastach. Ale sami w domu też potrafimy zaserwować sobie je w ciastach przygotowanych z użyciem twardych margaryn.

Będzie dobrze.

Tak więc wybierajmy tłuszcze pozytywne dla naszego organizmu i zwracajmy uwagę na to jak budujemy skład naszego ciała dostarczając dobre i złe tłuszcze w pożywieniu. Spożywajmy 2-3 x w tygodniu tłuste ryby zwłaszcza morskie, korzystajmy często z oleju rzepakowego i oliwy z oliwek tłoczonych na zimno. Przechowujmy je bez dostępu światła i tlenu aby w pełni korzystać z ich wartości. Nawilżajmy skórę i dostarczajmy lipidów również w pielęgnacji kosmetycznej. Nasza skóra odwdzięczy się nam bardzo szybko.

źródło:

Żywienie człowieka" Jan Gawęcki PWN 2012
"Jedz co chcesz" Krystyna Naszkowska AGORA SA 2013
http://cojesc.net
http://poradnikzdrowie.pl

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram