30.03.2017

Dlaczego retinol odmładza skórę

Dlaczego retinol jest tak ważny dla skóry? 

 

Retinol ( jednostka witaminy A) jako składnik kosmetyków uznawany jest za najbardziej skuteczny i pewny w aktywności zarówno na powierzchni jak i w głębokich warstwach skóry. Od dawna można było  kupić kremy z retinolem, jednak dopiero w ostatnich latach ich działanie i stosowanie może być przyjemne. W pierwszych kremach z retinolem stosowało się czystą jego postać . Wiązało się to z powolnym "rozdrażnianiem" skóry wywoływanym przez tzw retinoidowe zapalenie skóry, które było skutkiem pożądanym. Skóra jednak stawała się czerwona i podrażniona. Odczuwalny był wyraźny dyskomfort spowodowany gwałtowną, szybka przemianą często mylony z alergią.  Taki efekt powodował kwas retinowy, który mógł powodować przebarwienia i stan zapalny skóry. Retinol więc mimo swej sławy nie był chętnie stosowany.

Dziś nowoczesne preparaty z witaminą A posiadają w swoim składzie bardziej łagodne formy witaminy A, choć mimo to niezwykle skuteczne. Choćby palmintynian, który jest głównym naturalnym składnikiem komórek (91%). Jest przyjemny w stosowaniu i długotwale aplikowany  wzmacnia funkcje skóry, rozjaśnia przebarwienia i wygładza zmarszczki. Jest również pomocny w terapiach przeciwtrądzikowych. Inne formy witaminy A również oddziaływuja pozytywnie na skórę. To miedzy innymi  wpływ na podziały komórkowe, produkcja włókien strukturalnych ( kolagen i elastyna), równomierne rozkładanie pigmentu.

Mitem jest zakaz stosowania witaminy A latem. To właśnie latem występuje największy deficyt tego składnika ze względu na częstą ekspozycję na słońce, które drastycznie zmniejsza ilość kwasu retinowego w skórze  Oczywiście o tej porze stosujemy łagodne formy retinolu o niskich stężeniach oraz ochronę przeciwsłoneczną. Dzięki stosowaniu witaminy A znacznie spowalniamy skutki fotostarzenia i jednocześnie poprawiamy stan skóry.

Kuracje z zastosowaniem różnym form witaminy A w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym mogą dosłownie zdziałać cuda. Stosowane są tam maski tretinoinowe, czysty, wysoko stężony retinol z celowym wywołaniem złuszczania, maski i ampułki z retinaldehydem czy z octanem retinylu. Tylko doświadczony specjalista potrafi prawidłowodobrać  rodzaj substancji aktywnej, częstotliwośc i ilość zabiegów do wieku i stanu fizjologicznego skóry. Ważne jest oczywiście stężenie i czas aplikacji  substancji. Znacznie silniejszym zabiegiem będzie zastosowanie   witaminy A z jednoczesnym wzmacnianiem penetracji przez skórę technikami mikronakłuć lub z zastosowaniem urządzeń. Witamina A to mój ( kolejny:) faworyt w odmładzniu i pielegnacji kazdej skóry.

Moje sprawdzone i polecane produkty i gabinety:

chimera.olsztyn.pl/   
salon.kosmetyczny.com.pl/ 
klinikadermourody.pl/ 
www.pcme.pl/   
www.issima-instytut.eu/
www.instytut-zdrowia.com.pl/ 

Sprawdzone i polecane

1 komentarz

  • Koreabu - 28 czerwca 2020 15:36

    Dużo można o tym usłyszeć w mediach, reklamach. Teraz przynajmniej wiem coś więcej o retinolu

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagane, są oznaczone symbolem *

Instagram