Archiwum - 2017-11

27.11.2017

Przeciwutleniacze

Wraz z postępem technologicznym rośnie ilość występowania „stresu oksydacyjnego”. Uważa się że zachwianie równowagi pomiędzy czynnikami utleniającymi a mechanizmami działającymi obronnie leży u podstaw niektórych chorób (34). Żywienie ubogie w antyoksydanty sprzyja występowaniu procesów prooksydacyjnych, co przyspiesza starzenie organizmu, zwieksza ryzyko występowania miażdżycy i nowotworow (16).  Substancje przeciwutleniające można znaleźć wśród składników pokarmowych jako  witaminy A, C, E, substancje mineralne, pierwiastki śladowe i fitochemikalia.  Do najbardziej znanych należa likopeny pomidorów,  siarczki allilu cebuli, porów i czosnku, izoflawony soji, flawonoidy owoców i warzyw, polifenole herbaty i winogron.

czytaj więcej...
27.11.2017

Sacharoza w kosmetyce

Cukier nie kojarzy nam się zbyt dobrze, jednak możemy odnaleźć w nim korzystne właściwości szczególnie w roli składnika do wykorzystania w kosmetologii. Zapraszam do przeczytania artykułu Joanny Flicińskiej - kosmetologa z Kliniki dermourody w Olsztynie. Joanna specjalizuje się w kosmetologii leczniczej i pielęgnacynej, jest ekspertem w zabiegach z zastosowaniem laserów i peelingów chemicznych. W swojej pracy osiąga spektakularne efekty i cieszy się ogromnym zaufaniem wśród klientów. Posiada 20 letnie doświadczenie w pracy w obszarze kosmetyki i kosmetologii i  nieustannie poszukuje nowych rozwiazań i zabiegów.

Z cukrem mamy do czynienia bardzo często - kiedy sięgamy po białe kryształy z cukiernicy. Większość z nas nie uświadamia sobie, że "sacharoza„ - cukier do słodzenia, jest tylko jednym z wielkiej liczby związków o podobnej strukturze i istotnych właściwościach biologicznych. Sacharoza (C12 H22 O11 )– dwucukier o największym zastosowaniu praktycznym, składa się z dwóch cząsteczek cukrów prostych: glukozy i fruktozy. Biała, krystaliczna substancja, dobrze rozpuszczalna w wodzie – znana z życia codziennego jako cukier konsumpcyjny Jest także główną postacią transportową węglowodanów u roślin. 

czytaj więcej...
02.11.2017

Fitochemikalia - roślinne kosmetyki

Dieta kosmetyczna, to taki sposób zywienia, który chroni, pielęgnuje i wpływa na ogólny dobrostan skóry.  Dziś o tym,  czego oczekiwać od dobrego kosmetyku i jakich szukać składników w pożywieniu, by uniknąć zmarszczek, przedwczesnego starzenia oraz zniwelować przebarwienia i odbarwienia na skórze. Co jest ważne w ochronie przed czynnikami zewnętrznymi i jak połączyć dobrą pielęgnację z "dietą kosmetyczną". Nadmierne przebywanie na słońcu oraz wpływ pozostałych czynników środowiskowych z pewnością działają na naszą skórę niekorzystnie. Choroby i zaburzenia skóry wywoływane przez przewlekłą ekspozycję na promieniowanie UV powodują nadmierną indukcję stanu zapalnego, stresu oksydacyjnego oraz uszkodzeń na poziomie DNA komórkowego. Skóra jednak posiada skomplikowany system radzący sobie ze stresem oksydacyjnym wywołanym przez UV. Nadmierne  obciążenie jej zdolności antyoksydacyjnych powoduje jednak przedwczesne starzenie, zmarszczki, ciemne przebarwienia czy suchość skóry,  

czytaj więcej...

Instagram